Imię: Zbigniew – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Zbigniew? Kiedy są imieniny Zbigniewa i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Zbigniew

Zbigniew – imię, które pochodzi od dwóch członów: zby- oraz gniew. Przede wszystkim, posiada ono wieloletnią tradycję, ale do dziś uczeni tak naprawdę nie mają pewności, co mógł oznaczać pierwszy człon imienia. Prawdopodobnie było to pewien rodzaj życzenia, by Zbigniew pozbył się gniewu lub odwrotnie, miał go aż w nadmiarze, a następnie wykorzystywał go w walce z wrogiem.

Trzeba powiedzieć o tym, iż to imię w naszym kraju po raz pierwszy pojawiło się już w wielu IX i cieszyło się dużą popularnością aż po wiek XV. Następnie zniknęło na kilka stuleci i znowu stało się modne w wieku XIX. Przede wszystkim, nadawano je dzieciom ze względów patriotycznych, gdyż rozpropagował je Henryk Sienkiewicz w swym dziele pt. „Krzyżacy”, w którym to dzielny Zbyszko walczy zaciekle z wrogiem, jakim był Zakon Krzyżacki. Niestety, obecnie imię  Zbigniew jest rzadko wybierane, bowiem uznawane jest niesłusznie za staroświeckie.

Zbigniew to osoba bardzo zaradna i pomysłowa, która posiada liczne pomysły na to, jak się wzbogacić. A, co najważniejsze ma odwagę wprowadzić je w życie, gdyż lubi ryzykować. Ponadto, ma skłonność do hazardu, w związku z czym nie powinien posiadać przy sobie większej gotówki, gdyż zapewne zapragnie ją zainwestować, najczęściej z miernym skutkiem. Dlatego budżetem domowym powinna się zajmować jego partnerka życiowa. Jeżeli ktoś próbuje mu przeszkodzić w realizacji jego panów, potrafi się zdenerwować nie na żarty.

Poza tym, Zbyszko posiada duszę romantyka, dba o swoją wybrankę, dlatego jego małżonka nie może na niego narzekać w kwestii okazywania uczuć. Zbysiu ufa ludziom, jest  pozytywnie nastawiony do życia, cechuje się pogodnym usposobieniem, a w razie potrzeby chętnie niesie pomoc potrzebującym. Oprócz tego, ceni sobie sprawiedliwość i uczciwość, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.

Imieniny Zbigniewa

Zbigniew obchodzi imieniny: 17 lutego, 17 marca, 1 kwietnia, 7 czerwca, 10 października oraz 10 grudnia .

Znani imiennicy

  • Zbigniew Morsztyn – twórca barokowy, autor epitafiów nagrobkowych,
  • Zbigniew Ziobro – europoseł, wieloletni polityk PIS-u,
  • Zbigniew Zamachowski – słynny aktor, odtwórca roli Małego Rycerza, bohatera „Trylogii” Henryka Sienkiewicza,
  • Zbigniew Bartman – jeden z czołowych polskich siatkarzy,
  • Zbigniew Herbert – współczesny poeta,
  • Zbigniew Religa – kardiochirurg, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził operację na otwartym sercu,
  • Zbigniew Wodecki – muzyk,
  • Zbigniew Boniek – wybitny polski piłkarz, prezes PZPN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *