Imię: Stanisław – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Stanisław? Kiedy są imieniny Stanisława i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Stanisław

Stanisław – imię pochodzenia słowiańskiego, prawdopodobnie było formą życzenia, aby człowiek, który je nosi stał się w życiu sławny. Niektórzy etymolodzy uważają, że mogło oznaczać także człowieka sławnego z bogactwa, rodu, posiadanego domu. Trzeba wyraźnie podkreślić, iż jest to imię, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem i trudno byłoby wskazać okres w dziejach historii, w którym uznawane byłoby za niemodne. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, iż Stanisław do doskonały organizator, który ciągle wyręcza innych w ich obowiązkach. Przede wszystkim, cały czas coś za nich organizuje, załatwia, gromadzi. Na uwagę zasługuje fakt, że nie może on zrozumieć, dlaczego nikt nie jest mu wdzięczny za okazaną pomoc, mało tego wszyscy tylko mają jeszcze do niego pretensje, że wtrąca się w nieswoje sprawy.

Poza tym, nie liczy się opiniami rodziny, bliskich czy znajomych, gdyż Stasiu zawsze wszystko wie najlepiej, dlatego bardzo denerwuje innych, gdy zaczyna wygaszać swoje mądrości i pouczać wszystkich dookoła, zwłaszcza gdy nie ma racji. Niestety, kiedy się zdarzy, że dana osoba go nie posłucha i źle zakończy się dla niej określona sprawa, to Staszek przez lata będzie wypominał jej ten życiowy błąd i niezastosowanie się do jego rady. Ale, gdy się okaże, że on nie miał racji, nawet nie zauważy tego, a tym bardziej nie przyzna się do swej porażki, po prostu będzie udawał, że nic się nie stało.

Oczywiście, Stanisław uwielbia rozkazywać, ale sam nie znosi, kiedy ktoś wydaje mu polecenia. Poza tym, przeważnie wcześnie zakłada rodzinę, gdyż odczuwa silną potrzebę opiekowania się innymi ludźmi, w tym wypadku swoją żoną i przyszłym potomstwem. Nie zapominamy o tym, że żeni się tylko z miłości, a co najważniejsze swym wdziękiem potrafi oczarować każdą kobietę. Warto też wspomnieć o tym, że kiedy jego dzieci dorosną i opuszczą dom rodzinny, przeważnie cierpi na syndrom opuszczonego gniazda. Bywa, że wtedy opuszcza żonę i zakłada nową rodzinę, by móc się znów kimś opiekować. Ponadto, Stach uwielbia obcować z przyrodą, odpoczywać na jej łonie. Przede wszystkim, zawsze jej broni i uporczywie walczy z bezmyślnym jej niszczeniem.

Imieniny Stanisława

Stanisław obchodzi imieniny: 5 maja, 8 maja, 18 września i 13 listopada

Znani imiennicy

  • Stanisław August Poniatowski – ostatni król Polski,
  • Stanisław Baczyński – pisarz,
  • Stanisław Barańczak – poeta,
  • Stanisław Bareja – reżyser, scenarzysta, aktor,
  • Stanislaus van Belkum (ur. 1961) – holenderski piłkarz wodny,
  • Stanisław Bogusławski – komediopisarz,
  • św. Stanisław Kostka (1550-1568) – polski święty katolicki, patron młodzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *