Imię: Adelajda – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Adelajda? Kiedy są imieniny Adelajdy i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Adelajda

Adelajda – imię żeńskie pochodzenia germańskiego. Imię to złożone jest z dwóch wyrazów: adal („ród, ród szlachetny) i heit („osoba, stan, rodzaj”). Imię oznacza więc osobę wywodzącą się ze szlachetnego rodu. Imię Adelajda występuje w Polsce od X wieku, ale nie należało nigdy i nie należy wciąż do imion popularnych.

Kobiety o imieniu Adelajda cechują się wytrwałością i skrupulatnością. Cierpliwie i mozolnie dążą do realizacji założonych celów. Zazwyczaj posiadają silną i zdecydowaną osobowość i bardzo często przez pryzmat własnej osoby patrzą na wszystko wokół. W konsekwencji nie potrafią być obiektywne i nie potrafią z dystansem spojrzeć na innych ludzi i zdarzenia. Jest przy tym Adelajda uparta i rzadko zmienia swoje przekonania. Stara się jednak pracować nad sobą, ważne jest dla niej samodoskonalenie się. Bardzo ceni także wykształcenie, wiedzę, naukę. Dobra intuicja pomaga jej szybko i trafnie ocenić charakter spotykanych ludzi. Nie należy Adelajda do kokieteryjnych kobiet, ale gdy zależy jej na zwróceniu na siebie uwagi mężczyzny, potrafi być czarująca i kusząca.

W życiu zawodowym kobiety o tym imieniu sprawdzają się świetnie w zawodach wymagających kontaktów z ludźmi. Wówczas ujawnia się ich ekstrawertyczna natura, odwaga i zdecydowanie w działaniu. Sprawdzą się z pewnością jako przewodniczki, stewardesy, hostessy, rzeczniczki prasowe, dziennikarki. Adelajda jest wrażliwa na krzywdę ludzką, na nieszczęścia spotykające innych ludzi, choć nie chce tego pokazywać. Interesuje się kulturą, filozofią, nauką, w wolnym czasie lubi poszerzać wiedzę z interesujących ją dziedzin. Najlepiej odpoczywa na łonie natury.

Imieniny Adelajdy

Imieniny Adelajdy najczęściej obchodzone są 5 lutego oraz 12 grudnia. Adelajda może także obchodzić imieniny: 30 stycznia, 4 kwietnia, 15 czerwca oraz 16 grudnia.

Znane imienniczki

  • Adelajda – księżniczka z dynastii Ludolfingów, opatka w Vreden i w Gandersheim;
  • Adelajda Burgundzka – święta, cesarzowa Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, żona Ottona I Wielkiego;
  • Adelajda Heska – żona Kazimierza Wielkiego, królowa;
  • św. Adelajda z Vilich – ksieni, córka Megingoz, hr. Geldern, święta Kościoła katolickiego;
  • Adelajda węgierska – księżniczka węgierska żyjąca w XI wieku, księżna czeska, córka Andrzeja I.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *