Imię: Eliasz – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Eliasz? Kiedy są imieniny Eliasza i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Eliasz

Eliasz – imię pochodzące z języka hebrajskiego, wywodzi się od słowa Elijahu, które znaczy „Jahwe jest Bogiem moim”. Przede wszystkim, to imię jest znane z Biblii, bowiem nosiło je dwóch proroków ze Starego Testamentu. Poza tym, w Polsce prawdopodobnie było już używane w późnym średniowieczu, ponieważ pierwsze zapiski na jego temat datowane są w wieku XIII. Obecnie, nosi je co najmniej 1000 panów w różnym wieku.

Warto zwrócić uwagę na to, że mężczyźni o tym imieniu są bardzo spokojni, opanowani, w związku z czym trudno ich zdenerwować, gdyż w każdej sytuacji, nawet bardzo trudnej, zachowują zimną krew i nie podejmują decyzji pod wpływem emocji. Eliasz to także bardzo uczuciowa osoba, wrażliwa na krzywdę innych, dlatego rewelacyjnie się sprawdza w roli psychologa, bowiem potrafi słuchać ludzi i chętnie udziela im pomocy.

Oprócz tego, obdarzony jest świetną intuicją, dzięki której potrafi podejmować słuszne decyzje. Poza tym, to bystry obserwator, potrafiący oddzielić fikcję od rzeczywistości. Z pewnością, Eliasz jest osobą bardzo religijną, która w pełni zgadza się z wolą Bożą, dziękuje Stwórcy za otrzymane łaski i prosi o dalsze błogosławieństwo w życiu. Ale z drugiej strony nie obnosi się ze swoją wiarą, nigdy nie modli się na pokaz, bowiem skromność i pokora to kolejne jego atuty.

Trzeba powiedzieć o tym, iż to imię niegdyś było bardzo popularne, bowiem odnajdziemy je w wielu językach, m.in. w angielskim (Ellis, Elijah), francuskim (Élie) czy w greckim (Ilias). Oprócz tego na Eliasza możemy wołać Eliaszek, Elek, Eljot, Eliotto lub Eluś.

Imieniny Eliasza

Eliasz imieniny może obchodzić w następujące dni: 16 lutego, 17 kwietnia, 5 lipca, 20 lipca, 2 sierpnia, 20 sierpnia oraz 19 września.

Znani imiennicy

  • Eliasz – prorok izraelski, który uważany jest za posłańca Bożego,
  • Eliasz z Cezarei – święty, który poniósł śmierć męczeńską,
  • Elijah Wood – słynny aktor amerykański, który jest znany jako odtwórca roli Froda (dzielnego hobbita) w filmie pt. „Władca Pierścieni.
  • Elias Howe – skonstruował maszynę do szycia,
  • Elias Canetii – pisarz pochodzenia bułgarskiego, który jest laureatem Nagrody Nobla,
  • Ilija Nyżnyk – słynny rosyjski szachista, który sukcesy na arenie międzynarodowej zaczął odnosić zaledwie w wieku 10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *