Imię: Kornel – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Kornel? Kiedy są imieniny Kornela i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Kornel

Kornel – imię męskie pochodzenia łacińskiego, które wywodzi się od nazwiska rzymskiego rodu Korneliuszy (Cornelli), podobnie jak imię Korneliusz lub Korneli. Sama nazwa rzymskiego rodu nie ma jasnej etymologii – może pochodzić od łacińskiego słowa cornu, oznaczającego „róg” bądź od łacińskiego cornus, oznaczającego „dereń”. Wedle innej hipotezy nazwa rodu może pochodzić także od nazwy pola Corne w Tusculum. W dawnych dokumentach polskich imię najpierw występowało w formie Cornelius, a także w spolszczonych formach Kornosz, Kornasz.

Mężczyźni o imieniu Kornel są wrażliwymi, życzliwymi i pogodnymi osobami, zazwyczaj o optymistycznym podejściu do życia. Zawsze starają się być dobrymi i pomocnymi dla innych ludzi, zawsze spieszą z pomocą, dobrą radą. Bardzo często działają także charytatywnie, udzielają się społecznie i bezinteresownie pomagają potrzebującym. Bez wątpienia należą do szlachetnych i szczerych natur, nie kierują się własnymi korzyściami ani zyskami. Pieniądze, dobrobyt i poczucie bezpieczeństwa nie jest dla niego najważniejsze. Dla niego życie to umiejętność cieszenia się chwilą, pogodne i optymistyczne podejście do wszystkiego, co nas spotyka.

Kornel nie będzie martwił się niepotrzebnie o przyszłość, nie będzie narzekał i niepokoił się o to, co go czeka, ale znakomicie wykorzysta każdy dzień, ciesząc się tym, co ma. Mężczyźni o tym imieniu cechują się znakomitym poczuciem humoru, są weseli, towarzyscy, przy tym potrafią słuchać innych, są wrażliwi na nastroje i emocje innych. Z tego powodu są lubiani w towarzystwie, znajomi i przyjaciele często zwracają się do nich po radę. Kornel wrażliwy jest także na piękno przyrody, muzyki, lubi literaturę i sztukę. W życiu zawodowym najlepiej sprawdzają się w zawodach wymagających kontaktów z innymi. Dobrzy z nich psycholodzy, nauczyciele, mediatorzy, dziennikarze, społecznicy.

Imieniny Kornela

Kornel imieniny obchodzi: 2 lutego, 9 lipca i 16 września.

Znani imiennicy

  • Kornel Makuszyński – pisarz, poeta, krytyk literacki, autor książek dla młodzieży;
  • Kornel Ujejski – polski poeta żyjący w XIX wieku, publicysta społeczny;
  • Kornel Filipowicz – powieściopisarz, nowelista, poeta;
  • Cornel Wilde – amerykański aktor, reżyser, odtwórca m.in. Chopina w filmie Pamiętna pieśń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *