Imię: Natalia – znaczenie imienia, imieniny, patronki, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Natalia? Kiedy są imieniny Natalii, kim są jej patronki i znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Natalia

Natalia – imię pochodzenia łacińskiego. Powstało z połączenia słów “dies natalis” (dzień narodzin), co oznacza: “ta, która oczekuje ponownych narodzin w życiu pośmiertnym”. 

Jest to dziewczyna o subtelnym charakterze. Czasem jednak jest zdolna do podjęcia stanowczych kroków i nie zawaha się użyć gróźb. Melancholijna, często skłonna do depresji. Ma własne zdanie i nie lubi gdy ktoś próbuje jej coś narzucić lub wmówić.

Dąży do tego by postawić na swoim i chociaż ktoś próbował by nie wiadomo jak bardzo ona nie odpuści. Jest bardzo pewna siebie, przy czym nie ufa innym. Widzi wszystko według własnej miary i zawsze pragnie by wszyscy liczyli się z jej zdaniem.Niestety jest słaba psychicznie, to też każda, nawet najmniejsza porażka wpływa na nią niekorzystnie. Jest mściwa i pamiętliwa, dlatego z trudem przychodzi jej komuś wybaczyć. Imię to zwykle noszą kobiety o wnikliwym umyśle oraz rozwiniętych pasjach. Kiedy są młodymi dziewczętami wyróżniają się swoją ponadprzeciętną powagą i rozumnością. Od najmłodszych lat są pewne swoich wyborów i mają świadomość podejmowanych decyzji oraz wiążących się z nimi konsekwencji. Są posłuszne i starają się podążać drogą wskazaną im przez rodziców. Natalie są przeważnie zainteresowane rzeczami, którymi większość z nas po prostu się nie interesuje.

Abstrakcyjne zjawiska, niewytłumaczalne sytuacje to to co je pociąga najbardziej. Lubią matematykę i inne przedmioty ścisłe. Często trzymają się na uboczu, bo nikt nie może zrozumieć ich ponadczasowych i niezrozumiałych zainteresowań. Dlatego też Natalie wolą otaczać się gronem starszych przyjaciół, bo wśród nich znajdują zrozumienie. Nie lubią być w świetle jupiterów, raczej wolą kiedy ktoś inny odkryje ich prawdziwe zdolności. Jak się okazuje zwykle dzięki zbiegom okoliczności zdobywają to czego pragną.

Znajomi i rodzina zwracają się do nich używając zwrotów takich jak: Nacia, Nastusia, Natalcia, Nata, Natala, Natalka, Natka, Natusia, Natuś.

Imieniny Natalii

Imieniny Natalii są obchodzone najczęściej 27 lipca i 1 grudnia. Natalia może także obchodzić imieniny 26 sierpnia.

Patronki Natalii

Św. Natalia z Nikomedii żyła w III lub IV wieku. Jej mężem był św. Adrian, który za przyjęcie wiary chrześcijańskiej został osadzony w więzieniu, a następnie zginął śmiercią męczeńską. Wyznawcy prawosławia uznają św. Natalię z Nikomedii za męczennicę, jednak tak naprawdę nie wiadomo, czy zginęła śmiercią męczeńską czy naturalną. Św. Natalia z Nikomedii jest patronką rolników zbierających len oraz dobrych relacji w małżeństwie (wraz ze św. Adrianem).

Św. Natalia z Kordoby żyła w IX wieku. Jej ojciec był muzułmaninem, natomiast matka chrześcijanką. Zamieszkiwała z mężem Aureliuszem w mieście Kordoba (Hiszpania), w którym obowiązywał Islam. Wyznawali swoją wiarę w tajemnicy, jednak prawda o ich wierze wyszła na jaw, dlatego zostali aresztowani, a następnie torturowani i skazani na śmierć. Zginęli śmiercią męczeńską w 852 roku.

Więcej informacji na temat tych świętych znajdziecie na stronie Zyciorysy.info – Św. Natalia z Nikomedii i Św. Natalia z Kordoby – życiorysy.

Znane imienniczki

 • Natalia Koryncka-Gruz – polska scenarzystka i reżyserka filmowa
 • Natalia Lach-Lachowicz – fotografik, malarka, rzeźbiarka
 • Natalie Raitano – amerykańska aktorka telewizyjna
 • Natalie Portman – aktorka amerykańska
 • Natalia Krawulska – polska siatkarka
 • Natalie Glebova – Miss Universe w 2005 roku
 • Natasha Saint-Pier – kanadyjska piosenkarka
 • Natalia Kukulska – polska piosenkarka
 • Natalia Siwiec – polska fotomodelka
 • Natalia Nykiel – polska piosenkarka
 • Natalia Partyka – polska tenisistka stołowa
 • Natalia Zastępa – polska wokalistka
 • Natalia Szroeder – polska piosenkarka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *