Imię: Polikarp – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Polikarp? Kiedy są imieniny Polikarpa i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Polikarp

Polikarp – imię greckiego pochodzenia, wywodzi się od słów polys ‘liczny, mnogi’ oraz od karpos ‘owoc’, w związku z czym Polikarp to ‘człowiek, który ma liczne potomstwo’ lub imię może posiadać też formę życzenia, aby ‘noszący je mężczyzna doczekał się gromadki dzieci’. W Polsce zostało ono rozsławione za sprawą średniowiecznego utworu pt. „Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią”.

Przede wszystkim, Polikarp to dusza towarzystwa, uwielbia przebywać w kręgu innych osób , a co najważniejsze niesamowicie ważny dla niego jest dom. Poza tym, jest wierny przyjaciołom i zawsze chętnie służy im pomocą. Oprócz tego, wykazuje predyspozycje przywódcze, ubóstwia kierować innymi, narzucać im swój punkt widzenia, a także chętnie podejmuje za innych decyzje, co nie zawsze podoba się jego znajomym czy współpracownikom.

Bywa, iż często bierze na siebie zbyt wiele obowiązków i później nie może się z nich wywiązać, ale na pewno nie przyzna się do tego, iż nie radzi sobie z jakimś zadaniem. Z pewnością, jego największą zaletą jest pomysłowość oraz pracowitość, dzięki którym zazwyczaj szybko dorabia się majątku. Nie ulega wątpliwości to, że Polikarp to człowiek bardzo zaradny, ciągle szuka nowych źródeł zarobku i co najważniejsze robi to skutecznie. Natomiast, gdy już jest w stanie zapewnić swej rodzinie godziwy byt na lata, całkowicie poświęca się życiu rodzinnemu i oddaje się swej pasji – ogrodnictwu.

Chociaż obecnie to imię jest rzadko spotykane, to jeszcze kilka wieków temu cieszyło się ono dużą popularnością nie tylko w naszym kraju, ale i poza jego granicami. Otóż, jest ono znane w wielu językach, m.in. w łacińskim (Policarpus), w angielskim (Polycarp), w francuskim (Polycarpe), w niemieckim (Polycarpus, Karpus), włoskim (Policarpo) czy w rosyjskim (Polikarp). Poza tym, posiada liczne zdrobnienia i spieszczenia, np. Karpik, Poli, Polikarpinek, Polik, Karpacz oraz Poluś.

Imieniny Polikarpa

Imieniny Polikarpa są obchodzone najczęściej 23 lutego, lecz Polikarp może także obchodzić imieniny: 26 stycznia, 8 lutego oraz 7 grudnia,

Znani imiennicy

  • św. Polikarp ze Smyrny – męczennik za wiarę chrześcijańską,
  • Polikarp I – biskup Bizancjum,
  • Polykarp Kusch – fizyk pochodzenia amerykańskiego, laureat Nagrody Nobla,
  • Polykarp Pengo – katolicki duchowny pochodzenia tanzańskiego, kardynał,
  • Józef Polikarp Brudziński – lekarz pediatra i neurolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *