Imię: Milena – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Milena? Kiedy są imieniny Mileny i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Milena

Milena – imię żeńskie pochodzenia słowiańskiego, które występuje w wielu językach słowiańskich – polskim, czeskim, słowackim, serbskim, chorwackim, słoweńskim. Imię to pochodzi od słowiańskiego członu mil-, oznaczającego „miły”. Męskim odpowiednikiem tego imienia jest Milan.

Kobiety o imieniu Milena są spokojnymi, silnymi i opanowanymi osobamichoć bywają często postrzegane jako bardzo wrażliwe, delikatne i słabe psychicznie. Wbrew pozorom są niezależnymi, znającymi swoją wartość kobietami, które skutecznie i wytrwale realizują wyznaczone sobie cele i plany. Naczelną cechą osobowości Mileny jest skrytość i małomówność. Nigdy nie mówi ona o swoich myślach, o swoich problemach, troskach i marzeniach. Nie czuje potrzeby dzielenia się swoimi myślami i uczuciami z innymi ludźmi. Poza tą cechą jest bardzo życzliwą, wspaniałomyślną, łagodną i wyrozumiałą kobietą, której wszyscy chętnie się zwierzają. Jest również wspaniałą matką – dba o serdeczny, towarzyski i partnerski kontakt ze swoimi dziećmi. Milena jest silną wewnętrznie osobą, nie boi się przeciwności losu, nie ulega pesymizmowi i niepotrzebnemu biadoleniu.

Z jednej strony Mileny są niezależnymi, wyzwolonymi, zdecydowanymi kobietami, a z drugiej strony przejawiają kobiecą subtelność i wrażliwość. Bardzo często interesują się sztuką, literaturą, są wrażliwe na piękno przyrody i muzyki. Niejednokrotnie same próbują pisać wiersze, opowiadania, często prowadzą dziennik lub pamiętnik, próbują malować. Zawsze jednak będą chciały być postrzegane jako silne, zdecydowane kobiety, nieskłonne do słabości i czułostkowości. W miłości z pewnością Milena nie jest wylewną, czułą, ciepłą kobietą, szukającą w mężczyźnie oparcia i poczucia bezpieczeństwa. Miłość traktuje jako partnerstwo. Nie będzie zaborcza ani zazdrosna wobec partnera, ale jednocześnie trudno jej zaangażować się całkowicie w związek.

Imieniny Mileny

Imieniny Mileny są obchodzone najczęściej dnia 22 lipca, lecz Milena może także obchodzić imieniny: 24 stycznia, 24 maja oraz 30 czerwca.

Znane imienniczki

  • Milena Rosner – polska siatkarka;
  • Mylene Farmer – francuska piosenkarka;
  • Milena Wójtowicz – polska pisarka, autorka m.in. Podatku, Wrót, Załatwiaczki;
  • Milena Jesenska – czeska pisarka, dziennikarka, przyjaciółka i ukochana pisarza Franza Kafki, tłumaczka, zmarła w obozie koncentracyjnym w Ravensbruck.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *